• 02 OCT 16
    • 0
    Conf. Dr. Serban Balanescu

    Conf. Dr. Serban Balanescu

    NUME

    BĂLĂNESCU ŞERBAN-MIHAI

    LOCUL ŞI DATA NAŞTERII

    7 noiembrie 1962, Constanţa, România.

     

    FUNCŢII

    • Profesor Asociat, Cardiologie Clinică şi Intervenţională, Spitalul Elias, Bucureşti
    • Doctor în Ştiinţe Medicale.
    • Medic primar Cardiolog, competenţă în Cardiologie Intervenţională.
    • Medic primar Medicină Internă.

     

    ACTIVITATEA PROFESIONALĂ

     

    1981:

     

    Diploma de bacalaureat. Liceul de Matematică – Fizică “Mircea cel Batrân”, Constanţa.
    1988: Absolvent Facultatea de Medicină Generală, Universitatea de Medicină şi Farmacie “Carol Davila” Bucureşti. Lucrarea de diplomă: “Aspecte clinice de explorare şi terapeutice în cardiopatia hipertensivă”.
    1991-1994: Medic secundar prin concurs naţional (sesiunea oct 1990)
    1994: Specialist în Medicină Internă.
    1997: Specialist în Cardiologie.
    1998: Medic primar Medicină Internă prin examen.
    2002: Medic primar Cardiologie prin examen.
    2002: Competenţă în Cardiologie Intervenţională

     

    POSTURI OCUPATE

     

    De la:

    la: Postul: Specialitatea: Spitalul:
    01.11.1989 01.11.1990

    Medic stagiar

    Medicină Internă

    Spitalul Clinic Griviţa, Bucureşti.
    01.02.1991 01.02.1994 Preparator universitar, rezident Medicină Internă şi Cardiologie Spitalul Universitar Bucureşti
    01.02.1994 26.06.1995 Asistent universitar, medic specialist Medicină Internă şi Cardiologie Spitalul Universitar Bucureşti
    26.06.1995 01.01.1996. Bursier Cardiologie Centre Hospitalier Universitaire Rangueil Toulouse, France
    01.01.1996 01.09.1996 Asistent universitar, medic specialist Cardiologie Spitalul Universitar Bucureşti
    01.09.1996 01.06.1997 Bursier Cardiologie Southampton General Hospital, United Kingdom
    01.06.1997 01.06.1998 Asistent universitar, medic specialist Cardiologie Spitalul Universitar Bucureşti
    01.06.1998 15.10.1999 Asistent universitar, medic primar Cardiologie Spitalul Universitar Bucureşti
    15.10.1999 15.10.2001 Bursier Cardiologie Intervenţională Laboratorul de Hemodinamică, Institutul Policlinic San Donato, Milano, Italia.
    15.10.2001 22.02.2002 Asistent universitar, medic primar Cardiologie clinică şi intervenţională Spitalul Universitar Bucureşti
    25.02.2002 27.02.2006 Şef de lucrări UMF Carol Davila Buc Cardiologie clinică şi intervenţională Spitalul de Urgenţă Bucureşti
    27.02.2006 15.06.2012 Conferenţiar Universitar UMF Carol Davila Bucureşti Cardiologie clinică şi intervenţională Spitalul de Urgenţă Bucureşti
    18.06.2012 30.09.2016 Şef Secţie Cardiologie Intervenţională Spitalul Monza – Bucureşti
    01.10.2016 În prezent Profesor Asociat Cardiologie clinică şi intervenţională Spitalul Universitar de Urgenţă Elias – Bucureşti

     

    ACTIVITATEA ŞTIINŢIFICĂ

     

    • Doctor în Medicină din 2003. “Evaluarea neinvazivă a indicatorilor de risc aritmogen după infarctul miocardic acut.”
    • O carte (autor unic): “Evaluarea prognosticului după infarctul miocardic acut”. Editura Infomedica 2005 premiată cu Premiul Academiei Române “Daniel Danielopolu” pe 2005.
    • 147 lucrări ştiinţifice (în calitate de autor sau coautor); 89 rezumate publicate.
    • 8 lucrări ştiinţifice premiate (7 în ţară, 1 în străinătate)
    • 188 conferinţe la manifestări ştiinţifice naţionale; 4 conferinţe la manifestări internaţionale
    • 45 articole complete publicate în ţară şi străinătate (autor sau coautor).
    • 41 capitole în manuale de specialitate.
    • Diploma de Cardiolog European” acordată de Societatea Europeană de Cardiologie, 2000.
    • Fellow al Societăţii Europene de Cardiologie(FESC), titlu acordat de Societatea Europeană de Cardiologie, sept 2002.

     

    SOCIETĂŢI ŞTIINŢIFICE

     

    • Membru al Societăţii Române de Cardiologie din 1994.
    • Membru al Societăţii Europene de Cardiologie din 1994.
    • Membru al Grupului de Lucru de Cardiologie Intervenţională al Societăţii Române de Cardiologie din aprilie 2002.
    • Membru fondator şi Vicepreşedinte al Societăţii Române de Farmacoeconomie nov 2002 – 2003.
    • Membru al Societăţii Române de Terapie Endovasculară din decembrie 2002.
    • Secretar al Filialei Bucureşti a Societăţii Române de Cardiologie dec 2002 – dec 2005.
    • Membru al Comisiei Profesionale a Spitalului de Urgenţă Floreasca 2003 – 2012.
    • Secretar al Grupului de Lucru de Insuficienţă Cardiacă al Societăţii Române de Cardiologie oct 2005 – oct 2006.
    • Preşedintele Grupului de Lucru de Cardiopatie Ischemică al Societăţii Române de Cardiologie oct 2011 – oct 2014
    • Membru al AdAstra – Proiect on-line pentru comunitatea ştiinţifică românească şi al SigmaXi România (Societatea pentru Cercetare Ştiinţifică) din 2005.
    • Membru ales în Consiliul de Conducere al Societăţii Române de Cardiologie 2005 – 2014.
    • Membru al “European Association of Percutaneous Cardiovascular Interventions” din 2006.
    • Membru al “European Association of Heart Failure” din 2007.

     

    ACTIVITĂŢI ACADEMICE

     

    • Membru în comitetul de “peer-review” al revistei “Infomedica” 2002-2008.
    • Membru în comitetul editorial al revistei “Infomedica” din 2002-2008.
    • Membru în comitetul de “peer-review” al revistei “Medical Science Monitor” din SUA (indexată pe Medline şi în Index Medicus) – 2003.
    • Membru în comitetul redacţional al revistei “Medic.ro” – 2005.
    • Membru în comitetul redacţional al “Journal of American College of Cardiology” – varianta în limba română octombrie 2005 – octombrie 2008.
    • Membru în comitetul de peer-review al revistei “Maedica” din ianuarie 2007.
    • Membru în comitetul de peer-review “European Journal of Echocardiography” din sept 2007.
    • Membru în comitetul de peer-review al Revistei Române de Cardiologie din iunie 2007.
    • Membru în comitetul de experţi pentru evaluarea propunerilor de proiecte din Planul National de Cercetare-Dezvoltare-Inovare, PN II, Programul „IDEI”- Proiecte de cercetare exploratorie, Competitia 2008.
    • Membru în Comitetul Ştiinţific al Conferinţei Naţionale de Cardiologie în Medicina Generală – Bucureşti ediţia a 6-a, 2-5 iulie 2008 şi ediţia a 7-a, 11-13 iunie 2009.
    • Membru în Comitetul Ştiinţific al Congreselor Societăţii Române de Cardiologie: 2008 – 2016.
    • Membru în Comitetul de Redacţie al Revistei Române de Cardiologie 2011-2014.
    • Membru în Consiliul Editorial al „Journal of Cardiovascular Emergencies” din 2015.

     

    LIMBI STRĂINE

    • Engleza (scris, vorbit).
    • Franceza (scris, vorbit).
    • Italiana (scris, vorbit).

     

    BURSE

    • Bursă guvernamentală franceză, Serviciul de Cardiologie, Centre Hospitalier Universitaire Rangueil, Toulouse, Franţa, iunie-decembrie 1995.
    • Bursier al Societăţii Europene de Cardiologie, Wessex Cardiothoracic Centre, Southampton General Hospital, Marea Britanie, sept 1996 – mai 1997
    • International Fellow, Serviciul de Hemodinamică al Institutului Policlinic San Donato Milanese, Milano, Italia, oct 1999 – oct 2001.

     

    Articole similare:

      None Found

    Lasa un raspuns →

Articole similare:

    None Found